O ChADowej

Kilka słów o mnie

Cześć, jestem Kate i od wielu lat zmagam się z zaburzeniami psychicznymi. W 2015 roku zaczęłam leczyć się na depresję i mieszane zaburzenia osobowości, a w roku 2017 zdiagnozowano u mnie ChAD, jednak moja historia zaczyna się wiele, wiele lat wcześniej. Pierwsze objawy depresji zaczęły pojawiać się już w podstawówce. Smutek, apatia, paniczny strach przed szkołą. Praktycznie przez całą swoją edukację byłam ofiarą przemocy ze strony rówieśników, co tylko pogłębiało ten stan. Swoją pierwszą manię przeżyłam prawdopodobnie na początku gimnazjum. Od tamtej pory emocjonalny roller coaster, coraz mocniej wymykał się spod kontroli. Do tego wszystkiego doszły zaburzenia odżywiania, problemy z używkami oraz samookaleczenia. W wieku 18 lat przeszłam przez próbę samobójczą. Jednak żyję i mimo wszystko staram się trwać na tym świecie. Jeżeli masz pytania odnośnie ChADu, lub potrzebujesz rozmowy – skorzystaj z formularza kontaktowego. Nie obiecuję, że odpiszę od razu, lecz postaram się wspomóc Cię jak tylko potrafię.

Kilka słów o ChAD

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) jest poważnym schorzeniem o przewlekłym przebiegu. Nazywana jest „afektywną”, gdyż jej przejawem są nadmierne, chorobliwe, nieraz skrajne zmiany nastroju. Pojawiają się one jako element występujących okresowo depresji i manii. Analogicznie do depresji, choroba ta, nie powinna być jednak określana jako „choroba nastroju”. W jej przebiegu dochodzi bowiem do rozregulowania wielu funkcji organizmu, a nie tylko mechanizmów regulujących podstawowy nastrój. Spektakularne zmiany, nieraz bardziej odczuwane przez chorych, dotyczą poziomu ogólnej witalności, energii, napędu „fizycznego” i „psychicznego”, rytmów snu i czuwania.

Zaliczanie choroby afektywnej dwubiegunowej do chorób psychicznych jest kontrowersyjne. ChAD jest bowiem chorobą całego organizmu, a nie ludzkiej „psychiki”.

Przebieg choroby afektywnej dwubiegunowej u danej osoby może ogromnie różnić się od przebiegu u innego chorego. Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorobą trwająca przez całe życie, o dużej nawrotowości. Współcześnie stosowane leczenie odznacza się dużą skutecznością.


źróło: http://online.synapsis.pl/Choroba-afektywna-dwubiegunowa-ChAD-podstawowe-informacje/