Bóg w chorobie,  CHaDowe życie...,  Mania,  Wszystkie wpisy

Dzień Święty święcić.

Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

Wj 20,9-10

Przyznaję się – mam z tym przykazaniem ogromny problem. Nie potrafię odpuścić sobie rzeczy, które spokojnie mogłyby poczekać do poniedziałku a do poświęcenia choć chwili Panu Bogu trzeba mnie zaciągać wołami. Najczęściej całą niedziele przesiaduję przed komputerem gapiąc się bezsensownie w ekran albo pracując, tymczasem niedziela powinna być poświęcona Bogu i rodzinie.
Myślę, że nie tylko ja mam taki problem, coraz częściej obserwuję go w rodzinie i wśród znajomych. Tymczasem Bóg zawsze ma dla nas czas. A ja? Czy potrafię wygospodarować choć te dwie godziny w siódmym dniu tygodnia, które będą tylko dla Niego? Tutaj zaczynają się schody, bo nawet pójście na mszę staje się nie lada wyzwaniem.
Każda wymówka jest dobra: bo za gorąco, bo za zimno, wiatr wieje, deszcz pada, boli mnie głowa, zachorowałam na ciężką niechcice niedzielną. Oczywiście są sytuacje, gdzie faktycznie jesteśmy chorzy i spacer do kościoła będzie awykonalny, ale… są transmisje internetowe. Myślę, że obejrzenie takowej, nawet w piżamie i pod kołdrą (ze względu na, np. gorączkę) będzie dużo lepsze, niż pójście na łatwiznę i stwierdzenie, iż jesteśmy usprawiedliwieni.
Msza to tylko godzina a ja napisałam wcześniej o dwóch. Dlaczego? Skoro mówimy o dniu specjalnie pobłogosławionym przez Pana Boga, to fajnie byłoby poświęcić mu choć odrobinę więcej czasu, niż wizyta w Świątyni, często „odhaczana” z przyzwyczajenia. Może spacer, na którym porozmawiamy z Nim w myślach? Czytanie Pisma Świętego, modlitwa Różańcowa, Adoracja. Form jest mnóstwo, najlepiej wsłuchać się w siebie, bo tam znajdziemy wskazówki w jaki sposób chciałby się z nami spotkać sam Stwórca.
Wiele osób teraz pomyśli: „ale ja naprawdę nie mam czasu, pracuję w niedzielę, nie mam szans iść na mszę, nie mam czasu się modlić, przecież mało co widzę swoją ukochaną rodzinę a co dopiero Bóg!”. Ok, poniekąd Cię rozumiem. Żyjemy w czasach, gdzie praca w niedzielę jest często nieunikniona, bo za coś trzeba utrzymać siebie, rodzinę, dom. To nie znaczy, że jesteś złym Chrześcijaninem, że jesteś daleko od Boga. W takich wypadkach można uczcić ten dzień na tysiące innych sposobów.
Może zamiast krótkiego pacierza wieczorem pokusisz się o wspólną modlitwę brewiarzową z rodziną? Jeśli praca nie pozwala Ci na uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej, to może warto sprawdzić, czy w Twojej Parafii (albo, którejś w okolicy) nie jest odprawiana w sobotę wieczorem Msza z formularza niedzielnego? Zawsze znajdzie się sposób na to, by niedziela była dniem bardziej uroczystym, wszystko zależy od naszej woli i chęci działania.
Myślisz, że łatwo mi się pisze? Mylisz się ;). Jestem tylko człowiekiem z natury dość leniwym, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy duchowe, więc mogę Ci zagwarantować, że są dni, kiedy zebranie się do modlitwy wymaga ode mnie ogromnych podkładów energii, ale… czy nie warto walczyć ze samą(ym) sobą? W końcu gra toczy się o najwyższą stawkę! Toczy się o Królestwo Niebieskie.
Podsumowując – jeśli dopadła Cię właśnie niechcica niedzielna albo wręcz przeciwnie – pracusiowatotość niedzielna to proszę, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o tym ile Bóg dla Ciebie zrobił, jak bardzo Cię ukochał i idź do Niego, usiądź Mu na kolanach i opowiedz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. On chce być z Tobą w ten szczególny dzień i czeka z utęsknieniem, aż wreszcie oderwiesz się od tych wszystkich pilnych spraw i zwrócisz swą twarz ku Niemu. Ku Najwspanialszemu Tacie na Świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *